Kronika sportowa MKS Spójnia Ośno Lubuskie.



"Na terenie Ośna Lubuskiego zdecydowanie najdłuższa jest historia gry w piłkę nożną. W sposób zorganizowany zaczęto uprawiać tę dyscyplinę od 1948 roku, wówczas to założony został pierwszy ośniański klub sportowy, któremu nadano nazwę "CHROBRY".


Pierwszy zespół piłki nożnej w Ośnie RKS "CHROBRY"


W latach 1953 - 1954 klub zmienił nazwę na KS "OGNIWO", lecz ta nazwa jednak się nie utrwaliła i klub zmienił nazwę na KS "GÓRNIK". Wynikało to z faktu, że w Smogórach znajdowała się kopalnia węgla brunatnego, jej dyrekcja miała siedzibę w Ośnie i to właśnie władze kopalni przejęły opiekę nad piłkarzami.


"OGNIWO" Ośno Lubuskie



W drugiej połowie lat sześćdziesiątych dyrekcję kopalni przeniesiono do Sieniawy, kopalnię w Smogórach zamknięto i w ten sposób skończyła się opieka nad drużyną piłkarską a jej utrzymanie wzięły na siebie władze miasta, a KS "GÓRNIK" ponownie został "CHROBRYM".


KS "GÓRNIK"



Przełom lat 60-tych i 70-tych to najdrudniejszy okres w dziejach klubu. Piłkarze nie uczestniczyli w żadnych rozgrywkach lecz nadal uprawiali tę dyscyplinę i to dzięki ich staraniom zawdzięczać należy reaktywowanie działalności klubu i drużyny piłkarskiej.
W 1972 roku utworzono KS "SPÓJNIA" a nowy zespół rozpoczynał rozgrywki w piłkarskiej klasie "B".

 

Drużyna KS "Spójnia" z 1972 roku.



Po czterech latach drużyna awansowała do klasy "A", w której występowała do 1980 roku. Niestety rok później zespół "SPÓJNI" spadł do klasy "B" i w 1981 roku został rozwiązany.

W 1984 roku - dalej jako KS "SPÓJNIA" - klub przystępuje do rozgrywek zaczynając od klasy "C" wywalczając awans do klasy "B" w 1986 roku a w 1993 do klasy "A".



Zespół "SPÓJNI" z roku 1988. "SPÓJNIA" w roku 1991


W pierwszym sezonie tej klasy rozgrywkowej "SPÓJNIA" zajęła 7 miejsce, zaś w sezonie 1995/96 miejsce 4 za Polonią II Słubice, Błękitnymi Dobiegniew i Pogonią Skwierzyna. Sezon 1996/97 drużyna "SPÓJNI" zakończyła na drugiej pozycji ustępując jedynie Lubniewiczance Lubniewice.


W 1998 roku "SPÓJNIA" wywalczyła awans do klasy okręgowej zajmując w swoim pierwszym sezonie na tym poziomie rozgrywek 5 miejsce zdobywając 45 punktów - ówczesnym grającym trenerem zespołu był Jerzy Dawidowicz.


MKS "SPÓJNIA" - Finał Pucharu Zimy rok 1996



W sezonie 2001/2002 "SPÓJNIA" - prowadzona już przez Grzegorza Podhajeckiego - zajęła 1 miejsce w rozgrywkach klasy okręgowej zdobywając 63 punkty i uzyskała historyczny awans do IV Ligi."

MKS "SPÓJNIA" w swoim pierwszym sezonie w IV Lidze

 

Składamy serdeczne podziękowania
dla Dariusza Woźniaka i Wojciecha Woźniaka
za okazaną pomoc w sporządzeniu powyższej kroniki.





PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA Z HISTORII KLUBU






Zdjęcie z meczu SPÓJNIA - GORGAST wygranym przez Spójnię 2:1. Mecz odbył się 22.06.1975 z okazji 30-lecia PRL. Bramki dla Spójni strzelali prawdopodobnie ktoś z trójki: Wojciech Łapko, Józef Dzikuć lub Mieczysław Widziewicz.





Na zdjęciu (od prawej) bramkarz Józef Płuciennik, obrońca Jurek Gilski i pomocnik Kazimierz Abrantowicz.

POWYŻSZE PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA UDOSTĘPNIŁ PAN EDMUND ŁAGUTKO.
Zdjęcia wykonane zostały przez Pana Edmunda oraz jego ojca, który był gospodarzem stadionu.




Spójnia Ośno z sezonu 2004/2005